Storbritanniens tidigare premiärminister Tony Blair uppmanar till en grundläggande omprövning av hur världen tacklar klimatfrågan. I en ny rapport från Tony Blair Institute menar han att politiken för att nå netto noll-utsläpp inte fungerar och att åtgärder som syftar till att minska konsumtion och snabbt fasa ut fossila bränslen är dömda att misslyckas.
– Människor inser att klimatförändringarna är verkliga och orsakade av mänsklig aktivitet, men de upplever att lösningarna bygger på dålig politik – skriver Blair i rapportens förord.
Rapporten pekar på att klimatpolitiken förlorat stöd eftersom utlovade gröna jobb och ekonomisk tillväxt uteblivit – delvis som en följd av globala kriser och pandemin. Många väljare uppfattar att de förväntas göra ekonomiska uppoffringar utan att det har någon märkbar effekt på de globala utsläppen.
Fokus på teknik och anpassning – inte förbud
Rapporten, med titeln The Climate Paradox: Why We Need to Reset Action on Climate Change, föreslår en annan väg framåt: snabb utbyggnad av lagring, investeringar i små modulära kärnkraftsreaktorer, samt användning av artificiell intelligens för att effektivisera energinät.
Dessutom föreslås större satsningar på klimatanpassning – exempelvis skydd mot översvämningar – och ett nytt internationellt tryck på stora utsläppare som Kina och Indien.
– En strategi som bygger på att snabbt avveckla fossila bränslen eller begränsa konsumtion riskerar att kollapsa – säger Tony Blair.
Flera konservativa politiker i Storbritannien tog tillfället i akt att uppmana Labourpartiet att överge målet om netto noll till 2050.
Källa: Tony Blair Institute – The Climate Paradox: Why We Need to Reset Action on Climate Change, BBC