Hitachi Energy och dLab tilldelas Svenska Energipriset 2025

Pressbild: Svenska Mässan / Swedish Exhibition & Congress Centre Group
Pressbild: Svenska Mässan / Swedish Exhibition & Congress Centre Group

Svenska Energipriset 2025 har nu delats ut. Juryns pris gick till Hitachi Energy för deras vätgasgenerator HyFlex™, medan besökarnas pris tilldelades dLab och deras plattform för kraftnätsanalys. Under Elfack delades även ett hedersomnämnande ut till Amiga.

Vid årets Elfack, en mötesplats för framtidens energilösningar, delades tre utmärkelser ut: Svenska Energipriset i två kategorier – juryns val och besökarnas pris – samt ett hedersomnämnande. Syftet med utmärkelserna är att lyfta fram lösningar som bidrar till energiomställningen och uppmuntrar fortsatt utveckling inom branschen.

Svenska Energipriset: juryns val

Hitachi Energy tilldelades juryns pris för sin vätgasgenerator HyFlex™. Lösningen bedömdes kunna bidra till minskade utsläpp och förbättrad flexibilitet i energisystemet, särskilt i områden där elnätskapaciteten är begränsad.

– Att få det här priset är ett jättestort erkännande för oss och alla som har jobbat med detta. Att folk runt omkring också uppskattar vad vi har gjort och ser möjligheterna och vilka problem det här kommer att lösa framåt. Vi har jobbat tillsammans i en liten projektorganisation som varit agil och snabbfotad, som storbolag har det varit väldigt utmanande och värdefullt, säger Thomas Einarsson, affärsutvecklare på Hitachi Energy.

Svenska Energipriset: besökarnas val

Besökarnas pris gick till dLab för deras plattform som analyserar elnätsdata i realtid och identifierar störningar innan de uppstår. Plattformen används för att underlätta drift, minska avbrott och underlätta integration av förnybar energi i elnäten.

– Efter 15 år av arbete med elnätsdata känns det fantastiskt att få detta erkännande. Att digitalisera elnätet är ett omfattande arbete. Vår styrka är att omvandla djup teknisk data till ett användarvänligt system som hela elnätet kan dra nytta av, från drift till kundsida. Det handlar om att tänka långsiktigt och göra komplex data tillgänglig och användbar, säger Johan Martinsson, säljchef på dLab.

Hedersomnämnande

Ett hedersomnämnande tilldelades Amiga för deras lösning Amiga Reuse, som syftar till att förlänga livslängden på tillfälliga elprodukter inom byggbranschen genom återtag, reparation och återbruk. Genom att införa cirkulära flöden vill man minska avfall och resursförbrukning.

– Det här hedersomnämnandet betyder jättemycket för oss. Det är kvitto på att vi har gjort någonting rätt. Att vi är på väg med någonting stort som vi själva trott. Vi har sett problematiken med slit- och slängkulturen i byggbranschen. Och för att lösa det tillgängliggör vi återbruk genom den här cirkulära affärsmodellen, säger Kristian Skoog, vd på Amiga.

Bakom Svenska Energipriset står Energimyndigheten, RISE, Chalmers, Innovatum Science Park, EIT InnoEnergy, Installatörsföretagen och Energieffektiviseringsföreningen efter ett initiativ från Elfack och Svenska Mässan.

– Svenska Energipriset lyfter fram den innovationskraft och det engagemang som driver Sveriges energiomställning framåt. På Elfack ser vi det som en självklar del av vårt uppdrag att synliggöra de aktörer som visar vägen mot en mer hållbar energiframtid, säger Anna Jarnö, Business Manager Elfack.