Rysslands energiminister Aleksandr Novak räknar med att gasledningsprojektet Nord Stream 2 kan tas i drift under 2020, trots amerikanska sanktioner.
Det tysk-schweiziska bolaget Aliseas som arbetat med att bygga ledningen från Ryssland till Tyskland avbröt arbetet sedan USA infört sanktioner mot projektet.
Dragningen i Östersjön är näst intill färdig men fortfarande återstår 160 kilometer av den 2 460 kilometer långa gasledningen. Novak säger till journalister att arbetet kan slutföras med ett fartyg som ligger i hamn i östra Ryssland.
Han namnger inte fartyget men den statliga ryska oljejätten Gazprom köpte 2016 Akademik Cherskij, ett fartyg avsett för att dra oljeledningar på havsbotten. Fartyget ligger just nu i den ryska Stillahavshamnen Nachodka.
Det beräknas ta mellan 37 och 45 dagar för fartyget att nå Bornholm, beroende på vilken rutt det tar, via Arktis eller Suezkanalen.