I dag anger miljölagarna ett tak på tio reaktorer. Dessutom får det bara byggas nya kärnkraftverk på de platser där det redan finns reaktorer, det vill säga Forsmark, Oskarshamn och Ringhals. Dessa bestämmelser tas nu bort, enligt förslaget som presenteras av statsminister Ulf Kristersson (M) på en presskonferens ihop med miljö- och klimatminister Romina Pourmokhtari (L).
Tidigare har Strålsäkerhetsmyndigheten fått i uppdrag att se över regelverket. Dessutom har regeringen öppnat för forskning kring kärnkraftverk. Dagens förslag är ytterligare ett steg i regeringens strävan att bygga mer kärnkraft i Sverige.
Nu ändrar vi lagstiftningen som gör att det går att bygga fler reaktorer på fler platser än vad som är möjligt i dag, säger Kristersson.
Förslaget går nu ut på remiss. Tanken är att lagändringen ska träda i kraft i mars 2024.
Förslaget öppnar enligt Romina Pourmokhtari för byggandet av små reaktorer eftersom det ska gå att bygga på andra platser än vad som är tillåtet i dag.
Vi anpassar lagstiftningen efter ny teknik, säger hon.
Sverige har numera sex reaktorer i drift. Som mest hade vi tolv.