Cell Impact Japan Inc får order på 5,3 miljoner SEK

Bild: AJ/unsplash
Bild: AJ/unsplash

Ordern omfattar utveckling av verktyg och prototyptillverkning av flödesplattor. Leverans beräknas till tredje kvartalet 2021. Ordern är en fortsättning på tidigare initierade aktiviteter inom ramen för partnerskapet med NKC Japan.

Sedan 2021 hanteras alla japanska marknadsaktiviteter direkt av Cell Impact Japan Inc.

- Jag är mycket nöjd med att kunna bygga vidare på de utvecklingsaktiviteter som etablerades inom ramen för partnerskapet med NKC Japan, säger Shigeru Nakagawa, Managing Director för Cell Impact Japan

- Den japanska marknaden är en av världens mest krävande och långsiktig kontinuitet är viktigt. Jag är därför glad att Cell Impact får den här ordern eftersom den bygger på våra tidigare genomförda utvecklingsaktiviteter. Genom vårt nyetablerade japanska bolag, och ett starkt engagemang för den japanska marknaden, visar den här ordern att vi gör betydande framsteg, säger Pär Teike, vd på Cell Impact AB.