WSP har tillsammans med Huddinge kommun tagit fram en av Sveriges första klimatanpassningsplaner. Det var i samband med arbetet med kommunens risk- och sårbarhetsanalys som frågan om klimatförändringarna blev allt mer påtaglig och behovet av en klimatanpassningsplan blev tydlig.
WSP kopplades in och med hjälp av såväl teknisk analys och spetskompetens. Eftersom det helt saknas nationella metoder och riktlinjer gjordes arbetet från grunden.
– Vi har byggt vårt samhälle efter ett visst klimat, nu behöver vi utveckla det för att klara ett nytt läge. Det finns inga patentlösningar utan varje kommun har sina lokala förutsättningar. Att vi dessutom skapar något nytt från grunden gör detta till ett lärorikt och innovativt arbete, säger Karin Carlsson, projektledare på WSP.