Nexans levererar kabel till Italienskt solcellsprojekt

Foto: Nexans
Foto: Nexans

Nexans har slutfört ett stort kontrakt för Schneider Electric som gällde leverans av kablar. Kablarna användes i uppförandet av en 43 MW solcellsanläggning i Puglia-regionen i Italien.

Cellino San Marco-projektet (CSM) omfattar 580 000 paneler och är hittills det största solcellsprojektet som färdigställts i Italien. Nexans har levererat mer än 1 000 kilometer kablar för att skapa hållbara anslutningar mellan solcellspanelerna och växelriktarna som omvandlar solenergin till växelström.

Detta stora kontrakt för CSM-projektet är ett viktigt genombrott på denna specialiserade marknad, säger Rémy Le Fur, Nexans marknadschef för förnybar energi. Utöver den tekniska kapaciteten hos våra kablar var det vår förmåga att klara den snäva tidsplanen som avgjorde att Schneider Electric valde oss som leverantör.

För CSM-projektet har Nexans levererat 212 kilometer enledad kopparkabel med ledararean 6 mm2 och 804 kilometer enledad kopparkabel med ledararean 10 mm². Kablarna installerades på plats under perioden mars till juni 2010.

Schneider Electric har också köpt obelagd kopparkabel från Nexans med som använts för SCM-projektets markkabelnät.