Jubileum för Ringhals

Foto: Vattenfall
Foto: Vattenfall

Nu firar Ringhals 45-årsjubileum. Den 20 februari 1969 togs det första spadtaget för att bygga kärnkraftverket Ringhals. Detta var startskottet för vad som skulle bli en av Europas största byggarbetsplatser och som fortfarande är en av de största arbetsplatserna i regionen.

Andra stora byggen i närområdet under samma tid som Ringhals byggdes. Sjukhuset i Varberg och massafabriken i Värö byggdes samtidigt. Ganska snart var arbetsmarknaden i regionen i princip helt tömd på arbetskraft. Vattenfall satsade då på att rekrytera vattenkraftbyggare från Norrland. Som mest arbetade 3200 personer med bygget.

De två första reaktorerna tog fem år att färdigställa och den första elen producerades 1974. Sedan starten har Ringhals producerat 775000 000 000 kilowattimmar. Det är tillräckligt för hela Sveriges elbehov i fem år.

Idag har Ringhals drygt 1600 anställda och omkring 1000 årsarbeten köps in från konsulter och entreprenörer. 2013 nyanställdes mer än 100 personer.