Decembers medelspotpris blev cirka 38 öre/kWh för samtliga elområden. Det motsvarar en ökning med cirka 30 procent från novembers elprisnivå. Orsaken är framförallt en kraftig ökning i elförbrukningen mot bakgrund av det kalla vintervädret som drog in över norden i december.
Trots denna prisutveckling blev fjolårets medelpris 20-30 procent lägre än experterna förutspådde i början av året. För 2013 visar en motsvarande prognos på ett elpris i spannet 33-37 öre/kWh.
För cirka ett år sedan presenterade elskling.se en sammanställning över marknadens förväntningsbild för elprisnivån under 2012. Förväntningarna då var cirka 35 öre/kWh för elområde Luleå och Sundsvall, 38 öre/kWh för Stockholm och 42 öre/kWh för Malmö. Med facit i hand kan man se att utfallet blev betydligt lägre än prognostiserat. Utöver den lägre prisnivån blev prisskillnaden mellan olika elområden betydligt lägre än förväntat. Medelspotpriset för 2012 blev 27,7 öre/kWh för elområde Luleå, 27,8 öre/kWh för Sundsvall, 28,3 öre/kWh för Stockholm och 29,9 öre/kWh för Malmö.
– Att priset blev mellan 20 och 30 procent lägre än marknaden förväntade sig i januari i fjol beror på ihållande nederbördsrikt väder och ett fortsatt tufft ekonomiskt klimat i Europa, säger Faraz Azima, vd för elskling.se.
En ny sammanställning likt den som gjordes i fjol visar att marknadens förväntningar för elprisnivån 2013 är cirka 33 öre/kWh för elområde Luleå och Sundsvall, 34 öre/kWh för Stockholm och 37 öre/kWh för Malmö. Jämfört med fjolårets utfall motsvarar detta en elprisökning med 23 procent i Malmö, 20 procent i Stockholm och 18 procent i elområde Sundsvall och Luleå. Elprisgapet mellan det nordligaste (Luleå) och det sydligaste (Malmö) elområdet har i prognosen krympt från sju till fyra öre, vilket fortfarande är cirka dubbelt så stort som utfallet 2012.
– Om marknaden får rätt kommer hushåll med rörligt elpris att få ökade elkostnader under det kommande året, säger Faraz Azima.