Inom ett par dagar kommer Vetenskapsrådet att besluta vilka forskare och doktorander som få vara med och bygga den franska natriumkylda snabbreaktorn Astrid och den nya forskningsreaktorn Jules Horowitz. Sammanlagt kostar satsningen Vetenskapsrådet 65 miljoner kronor. Det skriver Ny Teknik.
Hösten 2010 skrev Sverige och Frankrike under en uppgörelse som går ut på att Frankrike stöttar neutronkanonprojektet ESS i Lund, medan Sverige betalar kärnteknikforskare som ska delta i ett franskt program om snabba reaktorer.
- Det här är en motköpsaffär mellan Sverige och Frankrike, kopplat till ESS-projektet i Lund. Affären gjordes upp i augusti 2010 men ärendet har dragit i långbänk genom den svenska byråkratin, säger kärnfysikern Jan Blomgren, föreståndare för Svenskt Kärntekniskt Centrum på KTH till Ny Teknik.