Genom att Umeå Energi har gjort ett stabilt resultat under 2011 så kan bolaget göra framtida investeringar med egna medel. Enligt Umeå Energi krävs investeringar i förbättrade distributionsnät och för att möta branschens miljöutmaningar.
En stabil kundbas och ett internt förbättringsarbete landade i ett plusresultat på 89 miljoner kronor för 2011, vilket innebär att koncernen har kunnat betala av stora delar av sina lån. Med en fortsatt god resultatutveckling kan man i framtiden göra investeringar med egna medel.
– Resultatet går direkt tillbaka till Umeåborna, huvudsakligen genom Umeå Energis kontinuerliga investeringar i distributionsnäten och de miljösatsningar vi gör i våra produktionsanläggningar, säger Göran Ernstson, vd för Umeå Energi.
Energibranschen står inför stora miljöutmaningar. För att häva klimathotet måste energiproduktionen förflyttas från utsläppstyngda till förnybara produktionssätt och detta kommer att kräva ekonomiska resurser.