Aktiva hus får stöd av Vinnova

Foto: Dynagraph
Foto: Dynagraph

I det program kring smarta elnät som ska genomföras i Norra Djurgårdsstaden så är aktiva huset en viktig komponent för att hushållen och själva huset kan bli aktiva konsumenter och bidra till mindre miljöpåverkan. Fortum har tillsammans med ABB, Interactive Institute, Electrolux, JM, NCC, HSB, ByggVesta och KTH nu beviljats 10 miljoner i stöd av Vinnova för att skapa det första exemplaret av det aktiva huset i den nya miljöstadsdelen.

– Det är väldigt glädjande att vi har fått stöd för denna satsning. Projektet innebär att vi tar ett viktigt nästa steg mot den hållbara staden och det smarta elnät som behövs, säger Tomas Wall, Chef för forskning och utveckling på Fortum.

Vinnova har beviljat finansiering till projektet ”Aktiva huset i den hållbara staden”. Stödet uppgår till 10 miljoner kronor av den totala projektbudgeten på 21,8 miljoner och ska bidra till att utveckla det första exemplaret av det aktiva huset i Norra Djurgårdsstaden.

Det är det aktiva husets möjligheter i kombination med ett utvecklat lokalnät och småskalig produktion som är grunden för många av de delar som förknippas med smarta nät, vilket är en stärkt roll för kunden, styrning av alla elförbrukare i hemmet med mera.

– Det känns mycket bra att kunna implementera det vi teoretiskt studerat i en verklig miljö. Denna typ av projekt är nödvändiga för att vi ska uppnå de högt uppsatta miljömålen för 2020, säger Tomas Wall.