Saxlund tar hem tysk order

Opcons dotterbolag Saxlund international har tagit en order på 8 miljoner kronor för expansionen av Waste-to-Energy lösningen för avfallsförbränningsanläggningen vid Karlsruhe Stads vattenreningsverk.

Ordern, som avser en expansion av det slamhanteringssystem som designades och levererades av Saxlund 2002, kommer att öka vattenreningsverkets kapacitet att tillvarata avloppsslam också från närliggande vattenreningsverk. Avloppsslammet torkas och används som biobränsle för produktion av förnybar energi som ersätter fossila bränslen i Karlsruhes energimix.

– Sedan Tyskland förbjöd deponi av avloppsslam i mitten av 2000-talet har Tyskland lett utvecklingen av Waste-to-Energy lösningar inom det här området. Med 20 års har Saxlund etablerat sig som teknikledare inom slamhantering. Bara under den senaste månaden har vi färdigställt ett liknande system vid Tysklands största vattenreningsverk, Hamburg Köhlbrandhöft och tagit hem en motsvarande order för expansionen i en annan stor tysk stad, säger Rolf Hasselström, vd och koncernchef Opcon AB.