”Okunskap kostar svenska företag miljarder årligen”

Svenska företag ser energieffektivisering som en av de tre viktigaste frågorna under 2011, men få vet hur de ska gå till väga. Trots att det finns miljarder att spara är många företag avvaktande till att genomföra större insatser för energieffektivisering.

– Skulle både företag och privatkunder vara mer energieffektiva, skulle stora ekonomiska besparingar göras parallellt med att det skapades tydliga miljövinster, säger Lars Lagerkvist, vd på Eon Försäljning Sverige.

En attitydundersökning gjord av Näringslivets energirapport från Bonnier Tidskrifter, där 266 av Sveriges största företag deltog, visar att svenska företag ser energieffektivisering som en av de tre viktigaste frågorna för dem själva just nu. Tillsammans med att öka intäkterna och minska kostnaderna. Drygt en tredjedel uttrycker oro över stigande energikostnader och nästan 70 procent anger kostnadsskäl som motivering för energieffektivisering.

Men samtidigt tänker knappt vart femte företag prioritera mätning, uppföljning och styrning av sin energiförbrukning, något som enligt många experter är en av de enskilda åtgärder som snabbast kan bidra till sänkningar i förbrukningen.

– De allra flesta företag skulle kunna sänka sin energiförbrukning med upp till 20 procent, utan att det över huvud taget märks. Man brukar skämtsamt säga att man omedelbart kan spara 10 procent genom att bara tänka på sin förbrukning, säger Lars Lagerkvist.

Undersökningen visar att 28 procent av de tillfrågade företagen uppger att de inte vet var de ska börja eller att de saknar kompetens för att påbörja arbetet med energieffektivisering.

– Energieffektivisering är i allra högsta grad en ledningsfråga. Om inte företagsledningen är engagerad och prioriterar arbetet så blir det inte av. Kunskap om den dagliga energianvändningen i organisationen är grunden för att rätt åtgärder sätts in. Vår erfarenhet säger att om viljan och förståelsen finns så är förändringarna lättare att genomföra och mer framgångsrika, säger Lars Lagerkvist.

En energieffektiviseringsutredning från Energimyndigheten speglar att det finns mycket kvar att göra inom näringslivet. Den visar att endast omkring en sjättedel av de energieffektiviserande åtgärderna som företag inom fastighets-, industri- och transportsektorn har möjlighet att genomföra, verkligen genomförs.