Sveriges första snabbladdningsstation för taxi har nu invigts, av infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd. Laddstationen finns på taxifickan på terminal 5 på Arlanda.
– Det här är ett lysande exempel på hur olika aktörer med skilda ansvarsområden tillsammans bidrar till en bra helhet. Återigen kan transportsidan visa på de goda lösningarna istället för att som ofta vare ett klimatproblem, säger infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd.
Med snabbladdning tar det bara tjugo minuter att ladda elbilen fullt, mot sex-sju timmar i ett vanligt väguttag. Snabbladdningsstationen är en del av Swedavias långtgående miljöarbete, där man också arbetar mycket aktivt med transporterna till och från flygplatsen.
– Att Sveriges första eltaxi har Stockholm Arlanda som sin hemvist pekar på att vi än en gång banar vägen för nya och smartare lösningar. Vi hoppas förstås att också andra taxibolag ska vilja köra eldrivet och har redan förberett så att två eltaxi kan laddas samtidigt, sade Torborg Chetkovich, koncernchef på Swedavia.
Eltaxin är resultatet av ett unikt samarbete mellan Swedavia, Taxi 020, Mitsubishi och Scandic.
– Vi vill givetvis ställa om alla våra bilar till eltaxi, och då krävs ett nät av snabbladdningsstationer. Arlanda är en bra början, och jag är glad att infrastrukturministern förstår behoven, säger Frederick Scholander, marknadschef på Taxi 020.