Opcon i avtal med Man Diesel & Turbo

Energi- och miljöteknikkoncernen Opcon har träffat ett samarbetsavtal med dieselmotortillverkaren Man Diesel & Turbo SE kring marina applikationer av Opcon Powerbox-tekniken.

Samarbetet syftar till att exploatera möjligheterna i att kombinera Opcons teknik för energieffektivisering och produktion av el ur spillvärme med Man Diesel & Turbos dieselmotorer för sänkt bränsleförbrukning och minskade utsläpp.

Opcon arbetar sedan tidigare med en referensinstallation tillsammans med Wallenius Marine, som också stöds av Energimyndigheten, på en Man B&W 8S60ME-C8 motor.

– Samarbetet med Man och deras intresse för den energieffektivisering som vår Opcon Powerbox erbjuder också vid fartygsdrift är ytterligare ett viktigt steg för Opcon. Med höga oljepriser och den växande globala handeln som driver transporter till sjöss ser vi stora möjligheter för vår energieffektiva waste heat recovery-teknik. Marinsidan har alla förutsättningar att bli ett av de främsta marknadssegmenten för Opcon Powerbox på lite sikt, säger Rolf Hasselström, vd och koncernchef för Opcon i ett pressmeddelande.