Ellevio: lindriga störningar efter stormen Gorm

Foto: Flickr
Foto: Flickr

Ellevio meddelar att företagets kunder klarade sig lindrigt undan stormen Gorm. Cirka 4 000 kunder berördes av strömavbrott under natten mot måndagen. Vid 07.00 var siffran nere på 331 kunder utan ström.

- Vi har lärt oss hur viktigt det är att vara förberedda när hårt väder slår till, och vår driftcentral bevakar därför dagligen väderprognoserna. Om prognoserna talar om hårda vindar eller tung och blöt snö har vi en vältrimmad organisation som vi sätter igång för att snabbt kunna åtgärda strömavbrott, säger Thomas Saubach, ansvarig för driften av Ellevios elnät, i ett pressmeddelande.

- Vi är tacksamma för att det värsta ovädret inte drog genom våra områden, men vi hade ändå blåsigt i våra områden och fick därmed ett kvitto på att vi har en vältrimmad störningsorganisation. Jag vill särskilt lyfta fram den snabba responsen från våra entreprenörer, fortsätter Thomas Saubach.