Nexans har fått i uppdrag att installera en ny kraftledning i São Paulo-regionen i Brasilien. 300 000 invånare kommer att få sin el via 138-kilovoltsledaren, som blir 3,5 kilometer lång. Ledningen får en kärna av kolfiber och är Nexans första installation av deras nyframtagna Los-Sag-teknologi.
– Detta är världens första kommersiella installation av Lo-Sag, och den utgör en viktig milstolpe efter de framgångsrika testinstallationerna i Brasilien och Frankrike. 21 kilometer av Nexans 138 kV-ledare användes för att åstadkomma en 3,5 km lång dubbel transmissionsledning, säger Sidney Ueda, Nexans produktchef i Brasilien, i ett pressmeddelande.
I och med den nya ledningen minskar belastningen på de befintliga linjerna, vilket, enligt det lokala kraftföretaget Eletropaulo, minskar risken för fel och avbrott i strömförsörjningen.