ECB behåller låg ränta

Räntan på bankinsättningar i ECB-systemet ligger kvar på minus 0,4 procent.

Enligt ECB kommer räntan att ligga på den här nivån, eller lägre, under lång tid framöver, längre än stödköpen av obligationer ska pågå.

I december beslutade ECB att förlänga stödköpsprogrammet till och med december 2017, men från och med mars kommer programmet att stramas åt något. I stället för dagens 80 miljarder euro i månaden ska ECB köpa obligationer för 60 miljarder euro.

Utvecklingen i eurozonen har varit starkare än väntat den senaste tiden, konstaterar Anna Öster, chefsekonom på Länsförsäkringar. Inflationstakten i eurozonen var 1,1 procent i december, upp från 0,6 i november. Men den högre inflationen beror till stor del på att energipriserna stigit.

"Det underliggande inflationstrycket som centralbanken fokuserar mest på är fortsatt lågt. Vi ser inte framför oss att ECB ska dra ned på stimulanserna under 2017", skriver Öster i en kommentar.