Siemens bygger transformatorstationer åt Eon

Bergeforsens transformatorstation utanför Timrå. Foto: Siemens
Bergeforsens transformatorstation utanför Timrå. Foto: Siemens

Siemens har fått flera nya uppdrag av Eon Elnät. Det gäller byggande och modernisering av ett flertal transformatorstationer.

Uppdragen omfattar uppförande och installation av två utomhusställverk i Flackarp samt på Bergeforsens transformatorstation utanför Timrå, ombyggnation av transformatorstationerna i Urshult, Kosta och Tingsryd, samt utbyte av primärapparater och kontrollutrustning på Torsebro kraftstation, norr om Kristianstad.

I alla entreprenader ingår ansvar för hela kedjan, från konstruktion, beräkningar och leverans av material till markarbeten, kontrollbyggnad, rivning, montage, provning och driftsättning.

– Vi är glada över fortsatt förtroende från Eon gällande stationsentreprenader, vårt samarbete hittills har gett oss en erfarenhetsbank som vi kan bygga vidare på. Nu ser vi fram emot att komma igång med alla uppdragen, säger Olof Lindqvist, försäljningsingenjör på Siemens.