Kylan gör att Torsvik går för fullt

Foto: Anders Arvidsson
Foto: Anders Arvidsson

Nu går Torsvik för fullt med värme- och elproduktion. Det biobränsleeldade kraftvärmeverket och det avfallseldade kraftvärmeverket kompletterar varandra och är båda i gång under den kalla perioden – från älgjakten till april. Pannorna går just nu för högtryck.

Biobränslepannan eldar 120-130 kubikmeter, drygt ett lastbilslass per timme, med grenar och toppar från skogen. Det avfallseldade kraftvärmeverket eldar drygt 4000 soppåsar, 20 ton, per timme. Det blir cirka fyra sopbilar i timmen.

– De senaste dagarnas kyla har även krävt vi även kör med våra reservanläggningar för att klara köldknäppen. Detta betyder att både Munksjö- och Huskvarnaanläggningarna är igång för att säkra värme och ljus till alla kunder i Jönköping, säger Dan Bruhn, produktionschef på kraftvärmeverket i Jönköping.

Under den kalla perioden ökar förbrukningen.

– En grad lägre inomhustemperatur gör att du sparar ungefär 5 procent i energikostnader, så det lönar sig både för privatkundens ekonomi och samhällsekonomiskt att vara energieffektiv säger Dan Bruhn.