Tekniska verken ser ökat intresse för solceller

Intresset för att producera sin egen el genom solceller är stort. För drygt två år sedan införde Tekniska verken en egen ersättningsmodell för mikroproducenter. Intresset för att producera sin egen el via solceller fortsätter nu att växa i både Linköping och Katrineholm.

Många som ansluter sig gör det av ekonomiska skäl, men miljöengagemanget väger ofta tungt när man fattar sitt beslut om att satsa på produktion av egen el. Det stora intresset visar på miljöengagemang och går hand i hand med Tekniska verkens vision om ”att bygga världens mest resurseffektiva region”.
 
I början av september 2013 registrerades mikroproducent nummer 60 i Linköpingsnätet och nummer 10 i Katrineholmsnätet. Produktionen uppgår till drygt 1 000000 kWh/år, vilket motsvarar hushållsel till cirka 200 villor. Ungefär 40 procent av den producerade elen används internt i kundens anläggning och resten matas in till elnätet. Tekniska verkens ersättningsmodell skapar vinst både för kunden och för bolaget som nätbolag. Kunden minskar sitt behov av köpt el och Tekniska verken får lägre nätförluster tack vare lokalt producerad el.