Energi- och miljöteknikkoncernen Opcon redovisar ett resultat efter skatt på 17,8 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2014 (-5,5). Resultatet per aktie uppgick till 0:05 kronor (-0:02).
Nettoomsättningen uppgick till 61,4 miljoner kronor (69,6).
Rörelseresultatet blev 19,9 miljoner kronor (-4,1).
Siffrorna avser kvarvarande verksamhet.
I resultatavräkningen för tredje kvartalet ingår övriga intäkter om 56,6 miljoner kronor hänförligt till licensiering av Opcon Powerbox-teknik till det gemensamma bolag som startats med Snowman i Kina. Av dessa har dock 27,7 miljoner reserverats för internvinsteliminering i enlighet med IFRS, vilken kommer att påverka Opcons resultat positivt framöver, skriver Opcon i sin delårsrapport.
Resultatet belastades av förseningar och projektrevideringar inom den svenska bioenergiverksamheten om cirka 3,5 miljoner och ökad inkurrensreserv och periodiseringsfel inom Waste Heat Recovery om cirka 3 miljoner.
Opcons orderstock växte under tredje kvartalet över 15 procent i jämförelse med andra kvartalet.
(Nyhetsbyrån Direkt)