Arla skriver kontrakt med Jönköping Energi

Foto: Jönköping Energi
Foto: Jönköping Energi

Jönköping Energi och Arla har tecknat avtal om att bygga en pelletspanna i Arlas anläggning i Jönköping. Den nya pannan ska producera 10 gigawattimmar per år och byggs för att möta Arlas värmebehov i tillverkningslokalerna. Planen är att ta pannan i drift under försommaren 2015.

- Idag har vi tecknat avtal med ytterligare en lokal industripartner där vi har möjlighet till att bidra till en positiv tillväxt för Jönköping. Vårt nära samarbete med kunden bygger på biobränsle från regionen som tar oss ännu längre i riktningen mot ett hållbart Jönköping, säger Fridolf Eskilsson, vd Jönköping Energi, i ett pressmeddelande.

- Genom denna investering i en pelletspanna på Jönköping Mejeri bidrar vi till Arla Foods Globala Miljöstrategi för år 2020. Ett av områdena i Miljöstrategin är att öka mängden förnyelsebar energi till vår produktion. På Jönköping Mejeriet har ett av våra miljömål varit att 95 procent av energi som används för värme på mejeriet kommer från förnyelsebara energikällor. På Jönköping Mejeri producerar vi en rad olika sorter inom Arlas sortiment av mjölk, grädde och filmjölk. Genom en pelletspanna och att vi sen tidigare har fjärrvärme på mejeriet, kommer vi nu nå vårt miljömål om 95 procent förnyelsebar energi för värme, säger Britt-Marie Ekdahl, Mejerichef Arla Jönköping, i ett pressmeddelande.