Örtofta levererar el med full effekt

Foto: Kraftringen
Foto: Kraftringen

Nu har produktionen vid det nybyggda biokraftvärmeverket i Örtofta nått full effekt.  Anläggningen levererar nu stadigt 40 megawatt el till regionen. Bygget Örtoftaverket pågått sedan början av 2012 och i april ska kraftverket vara helt och hållet i drift.  

– Att Örtoftaverket uppnått full effekt för elproduktionen och nu kan leverera energi i form av el till våra kunder känns helt fantastiskt, säger koncernchef Sylvia Michel.

Örtoftaverket är under intrimning och kopplades för första gången upp för leverans till elnätet den 9 januari. Efter det har effekten successivt ökat och nu producerar anläggningen man alltså full effekt på 40 megawatt.

Redan den 12 december startade leveranserna av fjärrvärme till regionen och sedan årsskiftet har över 110 gigawattimmar värme levererats till Kraftringens kunder. Man räknar med att leverera omkring 500 gigawattimmar värme årligen.

Investeringen ligger på 1,8 miljarder och är Kraftringens största investering någonsin.