Det kan vara vettigt att öka produktionen i Nordsjön för att minimera det ryska energiinflytandet i landet, säger klimatminister Dan Jørgensen.
För två år sedan var Danmark en av de största oljeproducenter i EU, även om landet producerade mycket mindre än Norge eller Storbritannien, som inte var medlemmar i EU. Det finns 55 borrplattformar på dess territorium, över 20 olje- och gasfält.
Nytt läge
Det har inte gått ens ett och ett halvt år sedan en bred majoritet i Folketinget gick med på att sätta stopp för alla anbudsrundor i den danska delen av Nordsjön och ett sista stopp för all olje- och gasproduktion fram till 2050.
Men den ryska invasionen av Ukraina har lett till stora omvälvningar och utmaningar för västerländsk försörjningssäkerhet, så nu är bilden en helt annan.