Medborgarna står för notan när Tyskland avvecklar kärnkraften
Publicerad: fre, 2012-10-19 16:31- Kommentarer 11
- Gillar 6
Kostnaden för att stänga Tysklands kärnkraftverk kommer inte att slå mot den tunga industrin, som somliga först befarade. Medborgarna får själva stå för notan. Den tyska lagen för förnybar energi (EEG) ska nämligen garantera att energi från förnybara källor matas in till elnätet före andra energikällor, och energibolagen måste köpa denna förnybara energi till priser som ligger långt över marknadsvärdet.
Lagen EEG infördes för att stimulera utvecklingen och utbyggnaden av alternativa energikällor. Men förnybar energi är mycket kostsammare än kärnkraft, vattenkraft och fossila energikällor, så Tyskland införde en avgift som tas ut av konsumenterna för att täcka denna skillnad.
Nyligen meddelade Tysklands fyra största nätoperatörer att de kommer att öka denna avgift, från 4,5 cent per kWh 2012 till 6,7 cent per kWh 2013.
Utöver denna ökning på 47 procent kommer konsumenterna att debiteras en mervärdesskatt och högre nätavgifter av elbolagen, skriver tidskiften Forbes som räknat ut att elpriserna kommer att stiga med 10 procent 2013, den största ökningen på 10 år.
Tyskland har undantagit den elintensiva tunga industrin från avgifterna för grön energi och nätavgifter, men industrin är inte nöjd den heller. Hans Kerkhoff, ordförande för branschförening för stål företag, säger att denna avgiftsökning kommer att kosta landets stålindustri 337 miljoner euro under 2013.
Som om det inte vore nog har Tyskland redan ett av Europas högsta elpriser, 31 cent per kWh, vilket kan jämföras med Frankrike (17 cent) och Storbritannien (18 cent), enligt siffror från Economic Times.






























Kommentarer (11)
"Hushållen kan räkna med höjda elräkningar"
Det var märkligt, Miljöpartisterna har ju talat om för oss hur dyr kärnkraften är och hur billiga alternativen är .
Vad är det som inte stämmer ? Vem är det som ljuger för oss ?
Förutom kunderna får naturen också betala ett högt pris med ökad koleldning samt import av rysk naturgas. Det senare är heller inte så smart rent säkerhetspolitiskt.
Lugn grabbar, tyskar kan räkna.
150 PBq i en tysk flod, 6,7 cent är ett riktigt lågpris.
Storkapitalet och dumskallarna gnyr. Tyskland tog fram ett försäkringsförslag, då ville ingen ha kärnkraft längre. Konstigt va?
Gäst kallar du Tyskarna för dummskallar ?
Rune, är du säker på att du kommenterar RÄTT artikel?
Denna artikel gäller Tyskland och hur priset per kWh kommer att utvecklas där i och med AKW Abschalten.
Är du bekant med hur många svenska tätorter idag som investerar i Kraftvärmeverk?
2020 uppskattas Kraftvärmeverken i Sverige generera 21TWh el
ta det i kombination med planerna för vindkraften och energieffektivisering så kommer Sverige gott och väl kunna klara av att också göra sig av med kärnkraften och har lägre kWh pris än idag.
http://tv.nrk.no/serie/brennpunkt/mdup11000912/25-09-2012
Ja fast kraftvärmeverken får ju elcert när de bränner biomassa.
År 2020 kommer alla förnybara anläggningar sakta börja avvecklas när elcertifikatsystemet fasas ut.
Detta återstår att se vad som kommer att hända, att aveckla kärnkraften i tyskland tror jag tyskarna har funderat på länge,men att det skulle höja el priserna när dem redan har höga el priser.
Kanske inte kommer att hända men kanske mindre andvändning.
Eller efter kärnkraft olycka i japan och tyskland och det att andra företag bygger upp kärnkraftverk i tyskland så orkade inte tyskarna mer och kunde inte förlita sig på byråkrati och pågrund av det så vill dem avverka kärnkraftverken.För att förutsättningarna att bygga kärnkraft i tyskland är att om.
"Vattenfall har skrivit på bindande avtal i Tyskland att om en kärnkraftsolycka inträffar blir de skyldiga att betala miljardskadetånd.[5] Ansvarstagandet var en förutsättning för att få tillstånd att driva kärnkraftverken."
Min vindkraft har gett mig en avkastning på ca 9% per år.
Pengarna jag har deponerat till andelarna har jag kvar.
Vem säger att det inte är lönsamt ?
Ingen har sagt att det inte är lönsamt. Det tack vare alla subventioner vindkraften får.
Det vi säger är att det inte är pålitlig källa och att 1 MW vindkraft inte är det samma som 1 MW kk.
Mvh,
Skriv ny kommentar