Energinyheter.se

Lördag, maj 25, 2013
Du är här:

Kommentarer (14)

Ett utomordentligt initierat och tankvärt reportage! Tack för det!

Med Svenska Kraftnäts projekterade Sydvästlänken som nu har börjat byggas så kommer det att finnas den Balanskraft som krävs för fortsatt utbyggnation av vindkraften i södra Sverige komamnde år.

"Men Energimyndigheten anser inte att det är aktuellt att ändra kvotplikter. Deras förhoppning är att vindkraften ska klara sig utan elcertifikatsystemet framöver, vilket de anser är fullt rimligt åtminstone om kärnkraften fasas ut och elpriserna stiger."

Så Sveriges energimyndighet har en egen agenda om att fasa ut kärnkraften?

Energimyndigheten har väl snart överlevt sig själv!
Helt i händerna på Centern och LRF och vind industrin som pådrivare.
Vi ska alltså sträva efter ett så högt elpris att vindkraften ska gå ihop?
Detta uttalande gör att denna myndighet omedelbart bör tas bort!
Vill industri och privat kunder detta?

Mikael: Dock så dyker ju de flesta stora parkerna upp i norr, vilket ytterligare ställer krav på nya länkar...
jag anser att man borde försöka ge ytterligare incitament för byggnation av vindkraft i elområdena längst söderut... det är där det verkligen gör nytta!

Om de ska bygga ut vindkraften så bör de bygga ut i havet runt Sverige för har Tyskland och Danmark råd med att bygga efter sina kuster som är djupare än våra, borde vi också ha det.
Vi kommer behöva våra skogar till turisterna, bärplockningen, svampplockningen, gruvorna och för att ha kvar någon gammelskog(finns oftast på höjdlägen där skogsbolagen haft det svårare att komma åt=samma mark som vindkraftsbolagen vill ha). Mycket av vindkraftverkens vinster kommer ändå att hamna i utlandet på precis samma sätt som de stora aktörerna gör idag på elmarknaden, därför ska de inte få förstöra allt, för vi får ändå inte del av deras produktion utan får ändå betala lika mycket som alla européerna fast de förstör vårt land. Varenda stort verk förstör ca 1 hektar mark där det står, sen tillkommer vägar dit, så nog förstör det en hel del med flera hundra verk i samma område. Om skogsbolagen tycker att inte skogen räcker för deras behov idag utan de vill ta mer skyddad skog så kommer konkurrensen om skogsmarken öka med efterfrågan på råvaror från marken(gruvor) som ytterligare gör vägar och hål i skogen, på detta kommer vindkraftsbolagen som också vill bruka de mark med skövling som följd.Om ni tycker att jag överdriver hänvisar jag er till en rund åkning i Hälsingland el efter norrland kusten(på land). Ni kommer snart inte se skogen för alla vindkraftverk.

Otrevligt det som pågår på landsbygden. Lägenhetsfolket applåderar åt utbyggnaden, antagligen blir de skeptiska när det kommer vindkraftverk nära fritidshuset på landet. De som bor permanent på landsbygden kommer få ett helvete på grund vindkraften.

Ja det som nu sker med de norrländska skogsområdena är allvarligt.
Bara i Västernorrland/jämtland planerar tex SCA endera direkt med Statkraft eller bara genom att upplåta sina marker totalt att sätta upp över 1000 vindkraftverk. de kommer ta upp stora delar av väldigt fina skogsområden som företrädesvis ligger på höjder mellan 300-500 m över havet. Genomförs dessa satsningar så kommer det inte gå att vistas på några höjdområden i MEdelpad utan att vara direkt under eller på avstånd se dessa kraftverk. Det är syniskt av SCA att utnyttja sin mark och makt på detta sätt. samtidigt som man försöker få sina skogar FSC certifierade!!
För att få med sig människor som bor i dessa områden så lovar man allt från byggdepeng till att det kommer skapa massor med arbetstillfällen. Detta skapar i sin tur motsättningar och hela byar delas in i två läger för eller emot vindkraft. Ty vissa ser ju var som är på väg att hända och orkar se förbi kortsiktiga löften om pengar och dyrköpta jobb!

Man kan ju inte tro att detta vansinne är sant, Run to failure vad är det för tattare som bedriver näringsverksamhet så? De är chanslösa och det vet de, växellådsbyte efter 6-8 år var ska de pengarna tas ifrån?

Certifikatsystemet och kvotplikten fungerar som det var tänkt. Har branschen förbyggt faller den på eget grepp. Så politiker håll tassarna borta.

Tittar man på t ex O2's erbjudande för andelsägande inser man hur orimligt det är på sikt. 16 senare 20 öre/kWh för närvarande de sagt. Ska räcka till drift och underhåll och fondering för nyinvestering!

Det kommer bli intressant att följa servicekostnaden, ja har en känsla att man inte tagit höjd för dessa i kalkylerna. Jag åker ofta mellan Falkenberg och Varberg där det finns många verk uppställda. Varje gång det blåser lite mer (runt 10 meter) så att är det alltid några verk som står helt stilla.

Enligt Mikael i göteborg så behövs det inga nya vindkraftverk! Detta pga att tidningspappersindustrin kommer att läggas ner pga av att ingen vill läsa annat än elektroniska skrifter...

Därför behöver vi absolut inte mera vindkraftverk.

siXd77 cqxwhgkmvxqx, [url=http://pfjhdyxhpzex.com/]pfjhdyxhpzex[/url], [link=http://osxckzsxhxxw.com/]osxckzsxhxxw[/link], http://pmvlcvrqatgm.com/

Det handlar inte om oss när man ställer upp en massa vindkraftvärk
(ä). När transportsystemet till kontinenten tillåter kommer EU
länderna att bli ett. Svensk el exportteras till kontinenten,
 priserna kommer att harmoniseras så Sverige får samma höga pris
som i Tyskland 2 - 3 gånger dagens pris! Tillgång och efterfrågan,
bestämmer priset. Alla utom förbrukarna blir glada och gladast blir 
vindkraftens moder Maud. Nuon som Vattenfall dyrt köpte kanske var 
en bra investering om Sverige förser Nuon med billig ström från
Svenska vkv som vi till stor del betalat och får hälsomässigt och
 estetiskt lida av. 

Här måste politikerna bestämma färg och begränsa överföringskapaciteten 

mellan Sverige och kontinenten. I dag ligger en HVDC på 600 MW och 

det får räcka.

Kontinenten vill åt vår reglerkraft och baskraft samt den ström alla vkv ger där riskkapitalisterna investerat i Sverige. Vinsterna kommer att vara 
goda om man överlever tills transportnätet är utbyggt. Vkv har en
ekonomisk livslängd på 20 år så förmodligen måste maskinrum och 
turbin bytas. CO2 är en förevändning för förnybar energi.
 Verkligheten är det att överföra Svenska elkonsumenters pengar
till riskkapitalisterna för att exportera strömmen.



Sveriges skogsarea har en areal på > 20*10^6 hektar som tar upp 5 - 10 ton
CO2/år. Det blir 7*20*10^6 = 140*10^9 ton CO2 som skogen tar upp (7
ton är ett lågt medelvärde av 5 - 10 ton CO2). Vi släpper ut
90*10^9 ton CO2. Människor och djurs andningsutsläpp CO2 och gräs
 och grödor inte inräknade de tar upp CO2. Det betyder att vi skulle 
importera CO2 för att få bättre tillväxt i skog och mark.
(Växterna tar upp CO2 och med hjälp av solen bildas klorofyll där
växterna tillgodogör sig sockret och lämnar tillbaka syret till
människor och djur). 

Varje vkv med väg och kraftgata tar upp 1 hektar som måste avverkas det 
motsvarar 5 - 10 ton CO2/år och vkv. Vindkraften är en CO2 källa 
vid framställning av metall, glasfiberturbin, transporter och 
arbetsmaskiner vid uppsättning som ytterligare späder på CO2 
halten.

Många är vi som kritiska till CO2 som är problemet. 
Normala variationer i världstemperaturen verkar mer normalt.
Temperaturen har inte stigit i världen de senaste 17 åren enligt
 IPPC chefen Rajendra Pachauri. 

Om det som bestämdes på stämman att kärnkraften skall ersättas av
 förnybar energi (vindenergi) har jag räknat med ytterligare ca 25
000 vkv, har även funnit siffran 45 000 vkv för att ersätta 
kärnkraften. Förmodligen måste vi som i Tyskland bygga några gas/olje
eller kolkraftverk till som baskraft. Vattenkraft utbyggnad krävs som 
reglerenergi är till för att klara en stabil elenergiproduktion i
 Sverige.

.

Kors i taket! Nu har t.o.m. ordföranden för FNs klimatpanel erkänt att
 det inte skett någon signifikant global uppvärmning på 17 år. I 
en intervju för The Australian i 
veckan tillkännager Rajendra Pachauri att även han har accepterat
detta faktum. 

Länk till orginal: 
http://www.theaustralian.com.au/news/nothing-off-limits-in-climate-debate/story-e6frg6n6-1226583112134 



THE UN's climate change chief, Rajendra Pachauri, has 
acknowledged a 17-year 'Nothing off-limits' in climate
 debate. 17-year pause in global temperature rises, confirmed 
recently by Britain's Met Office, but said it would need to last "30 
to 40 years at least" to break the long-term global warming 
trend.



Ca 1 m3 olja finns i ett vkv (växellåde-, hydral- och transformator-olja). Glasfiberkonstruktioner innehåller bisfenol -A och ftalater som hämmar fortplantningen även för våra pollenerare som redan är svårt utsatta. Ett vkv bär upp en glsfiberturbin på 35 000 – 60 000 ton. (30 000 *50 000= 1500 000 000 ton giftigt glasfiberavfall som senare skall kapas upp fraktas och dyrt destrueras som ännu inte är riktigt utrett hur.)

Jag har också tittat på sjuksyndrom som drabbar närboende (2 - 5 km från vkv) Akustiska mätningar sker med dBA filter som går ner till 20 Hz. För mätningar på vindkraftverk måste man ta med frekvenser mellan 1 - 20 Hz den mätningarna görs med dBC "filter". Orsaken att vk valt att mäta enligt dBA kurvan är att de kraftiga akustiska nivåerna ligger under 20 Hz där räckvidden på ljudet fortplantar sig betydligt längre än för högre frekvenser. Infraljud kan man inte lätt skydda sig för genom att vara inomhus. Endast tunga väggar och tak utan fönster betyder att en betdongbunker behövs som bostad för att utestänga infraljud. I bostäder hör man inte musiken utan dunkandet genom väggar och golv av samma orsak.

En lösning som endast kostat 1/100 000 del av vad vindkraften kostat är att minska energiförbrukningen där vinsten tillfaller kunden. Naturen oförstörd och tillgänglig för våra turister som ger inkomster och flera arbetstillfällen till lokalbefolkningen. Norden med allemansrätten är en unik tillgång för oss och våra vänner i Europa och världen. Folk som kommer till Norden och upplever samma naturförstörelse i Norden som i hemlandet återvänder knappast. Med ny teknik kan man ersätta den producerande vindkraften idag med energieffektivisering.

En förstörd natur lockar inte enteprenörer eller nya innevånare till vindkraftområden.


http://www.merkur-online.de/lokales/ebersberg/markt-schwaben/mediziner-w...
http://www.independent.co.uk/environment/green-living/are-wind-farms-a-health-risk-us-scientist-identifies-wind-turbine-syndrome-1766254.html

http://www.naturvardsverket.se/Stod-i-miljoarbetet/Vagledning-amnesvis/B...
http://www.socialstyrelsen.se/lists/artikelkatalog/attachments/8582/2008...
http://edoc.rki.de/documents/rki_ab/re67flHRghoUo/PDF/22wFEQ7q9U2VE.pdf
http://www.epaw.org/multimedia.php?lang=en&article=ns51&fb_action_ids=10...

Det har kommit en utredning om hälsoproblem för närboende =>2 km
från vkv.

http://vindbrukdalsland.se/Vindkraft-och-haelsoeffekter-av-professor-och-oeverlaekare-goeran-holm-2012-06-01.pdf
 Vill ni höra Göran Holm i en föreläsning kan ni bläddra fram
till videon http://vindbrukdalsland.se/

Vi bygger och betalar för vindkraft som är avsedd för Tykland och
 kontinenten som påverkar vår hälsa och estetiska sinne, för stör 
naturen och ger nästan inga nya jobb vid drift. 

I ett Tyskt forum skrevs: 

Wir erleben die schlimmsten Verheerungen des Landes seit dem
 Dreißigjährigen Krieg“, sagt Hans-Joachim Mengel, 
Politikprofessor an der Freien Universität Berlin und Kämpfer gegen
 Windräder. Långsinta. Inte ens 1900 talets krig var värre än Gustav II Adolfs framfart.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.