Vattenfall ansöker om ny kärnkraft
Publicerad: tis, 2012-07-31 10:22- Kommentarer 35
- Gillar 2
Vattenfall har ansökt om att få ersätta en-två av de befintliga kärnkraftsreaktorerna med nya, meddelar Strålsäkerhetsmyndigheten.
-Vi har i dag sänt en ansökan för att starta processen att planera för nya kärnkraftsreaktorer i Sverige. Det behövs en ansökan innan SSM kan börja att ta fram kraven för nya kärnkraftsreaktorer, säger Vattenfalls vd Öystein Löseth.
Enligt Vattenfall är det ett led i att analysera förutsättningarna inför en eventuell investering i nya reaktorer.
-Inga investeringsbeslut har tagits ännu, poängterade Löseth.
Mellan 2025 och 2035 räknar Vattenfall med att drygt 20 terawattimmar kärnkraftsproduktion i de äldre reaktorerna kommer att fasas ut i Sverige, skriver bolaget i sin ansökan. Om produktionen inte ersätts kan elmarknaden drabbas av pristurbulens och oro.
I EU-kommissionens färdplaner för energiproduktionen i Europa till år 2050 ingår kärnkraft i samtliga scenarier, konstaterar Vattenfall.
-Vi vet att våra äldre reaktorer kommer att behöva fasas ut så småningom. Det är därför vi startat processen, säger Löseth som tror att ett eventuellt investeringsbeslut om ny kärnkraft kan tas inom tio år.
-Vi vill hålla alla möjligheter öppna, säger Löseth.
Att uppföra och ta en ny reaktor i drift är en lång process med prövningar i flera steg. Det krävs tillstånd av regering, mark- och miljödomstolen. Hela processen kommer att ta 10-15 år från ansökan till dess att en eventuell reaktor kan tas i drift, skriver Lennart Carlsson, avdelningschef på myndigheten.
Arbetet med att ta fram nya föreskrifter för kraven på en ny reaktor påbörjas nu och beräknas vara klart tidigast i slutet av 2014.
(TT)
































Kommentarer (35)
Kraftvärmeverken runt om i Sverige som nu ständigt blir fler till antalet beräknas nu till år 2020 generera 21TWh el.
Men då allt fler tätorter investerar i Kraftvärmeverk så kan detta antagande om 21TWh till år 2020 likaväl bli 25TWh.
Sedan har vi EU Ecodesignkrav på varvtalsstyrning med Frekvensomriktare som senast 2017 skall användas i alla motordifter för pumpar och kompressorer.
Enligt Energimyndigheten står just elmotorer för 65% av den svenska industrins elförbrukning och EU uppskattar att dessa Ecodesignkrav på varvtalsreglering med Frekvensomriktare kommer år 2020 reducera elförbrukningen inom EU med 135TWh.
http://www.energimyndigheten.se/Foretag/Ekodesign/Produktgrupper1/Motorer/
Tänk, då på hur stor andel av den svenska industrin och Basindustrin som utgörs av processindustri.
Sverige är efter Kanada världens största exportör av pappersmassa,pappersprodukter samt sågade trävaror.
EU:s krav gäller bara nya motorer, inte "alla" som du påstår.
Snälla Mikael,kom med nya argument för en gångs skull. Du kommer med lika mycket struntprat som Lise Nordin.
Läs och beskåda
http://visualization.geblogs.com/visualization/germanenergy/
Lars, alla nya.
Men vad tror du blir utvecklingen när samma krav på varvtalsreglering med Frekvensomriktare införs på alla kontinenter i världen och när allt fler tillverkare av Frekvensomriktare kommer att använda sig av svenska prof.Ragnar Jönssons NFO-algoritm som säljs sedan 2004 i form av en dsp NFO-microcontrol från Texas Instruments.
http://www.ti.com/lit/ml/sprb166c/sprb166c.pdf
Liksom utvecklingen för NFOdrives.
http://www.nfodrives.se/
Se, Demo videon som är på 5min. om Frekvensomriktaren som inte ger några transienter.
Samma koncept kommer givetvis att dominera utvecklingen hos andra tillverkare av Frekvensomriktare som köper Texas Instruments NFO-microcontrol dsp.
Jag hoppas att utvecklingen på nya reaktorer har gått så långt att om 10-15 år så kan vi få en reaktor som använder det gamla avfallet som bränsle (gen4). Den reaktorns avfall behöver i så fall bara förvaras i 300 år , kretsloppstänkande när det är som bäst .Därmed blir slutförvars frågan löst och hamnar utanför debatten ,100 tals miljarder kr frigörs till andra ändamål.
Rune, men svensk Basindustri komemr inte att ha något behov av ny kärnkraft.
För följer övriga Skogsindustri Holmens exempel med deras Iggesundsbruk med ny Sodapanna som klarar att generera än högre temperatur på sin ånggenerering så kan detta generera mer el i en Mottrycksturbin som Iggesundsbruk nu har driftsatt.
http://www.holmen.com/sv/Press/Pressmeddelandearkiv/Pressmeddelanden/Pre...
Samma utveckling som stiftelsen Mistra för Miljöstrategisk forskning förutspår är möjlig i den svenska skogsindustrin.
http://www.mistra.org/forskning/genomfordforskning/svartlutsforgasning.4...
Där utveckling av turbintekniken för högre temperaturer kan utvecklas till att Skogsindustrin kan generera 15TWh el i en fratmid, förutspår Mistra.
"Fortsatt teknisk utveckling på turbinteknik mot högre temperaturer uppskattas kunna ge ytterligare förbättringar så att den totala potentialen för elproduktion från svartlut på sikt motsvarar cirka 15 TWh/år".
Mikael jag bedömer att Vattenfals experter vet bättre än du om kärnkraft behövs eller ej i Sverige om 10-20 år .Enligt dej så behövs aldrig kärnkraft men alltid vindkraft för att trygga elförsörjningen ,jag mfl tycker det är en märklig och motsägande åsikt.
Här handlar det om att ersätta ca 70 TWh kärnkraft på ca 25 års sikt. På denna tid kommer Sveriges befolkning att öka med 1-1,5 miljoner invånare. Till detta kommer en volymökning av landets industriproduktion. Även om vi kan spara på elförbrukning så att denna förblir på samma nivå som i dag måste bortfallet av kärnkraften ersättas. Även all vindkraft som har byggts fram till ca år 2015 har skrotats efter 25 år.
Det är mot denna bakgrund vi måste ha en framsynt energipolitik. Nu gäller det emellertid att vi inte får en fortsättning på 40 år av schackrande innom energipolitiken.
Miljöpartiet = Bruna Partiet. Finns inget annat parti vars politik leder till mer klimatpåverkan. Fundera på det.. De saknar också helt förmågan att tänka utanför ett nationellt perspektiv. Eller hur Mikael?
Pelle, är pejorativ verkligen argument?
Och vad säger du då om Der Grüne som är betydligt starkare?
http://www.gruene-nrw.de/details/nachricht/atomausstieg-vollenden-uranan...
Och Robin Wood.
http://www.robinwood.de/Unsicher.131.0.html
Kjell Lingeblad, du har helt missat utvecklingen.
Se, på Holmens seanste investering i sitt Iggesundsbruk där man har investerat i ny Sodapanna och Mottrycksturbin.
Där tanken är att bli helt självförsörjande på el.
http://www.holmen.com/sv/Press/Pressmeddelandearkiv/Pressmeddelanden/Pre...
Där den nya Sodapannan skall generera högre temperatur och ångtryck för att i Mottrycksturbinen generera 520GWh som skall göra Iggesundsbruk till självförsörjande på el.
Enligt Stiftelsen för Miljöstrategisk forskning;Mistra så skulle svensk skogsidnsutri kunna generera c:a 15TWh med exakt samma teknologi som nu Holmen har investerat i.
http://www.mistra.org/forskning/genomfordforskning/svartlutsforgasning.4...
Med följande stycke.
"Fortsatt teknisk utveckling på turbinteknik mot högre temperaturer uppskattas kunna ge ytterligare förbättringar så att den totala potentialen för elproduktion från svartlut på sikt motsvarar cirka 15 TWh/år. Motsvarande potential med avancerade sodapannor som genererar ånga med högre temperatur är ca 8 TWh/år."
C:a15TWh och det faktum att SCA+Statkraft skall investera i 490st. stora vindkraftverk samt uppgradering av ett antal mindre vattenkraftverk som skall till 2020 göra SCA i det närmaste självförsörjande på el med sin elförbrukning på 3TWh och de 490st. vindkraftverken och uppgraderingen av ett antal mindre vattenkraftverk uppskattas generera 2,8TWh.
http://www.vindkraftnorr.se/
Sedan återstår det inte mycket för den svenska Skgosindustrin vad gäller deras elförbrukning som är på 21,1TWh (2010).
http://www.skogsindustrierna.org/branschen/branschfakta/energi
Men sedan har vi det faktum som signaturen Industrialisten, här skrev för 3-4 år sedan att c:a 10TWh av den svenska Skogsindustrins elförbrukning används enkom för Tidningspappersproduktion.
Tidningspapper är dock en produkt som efterfrågas allt midnre i Sverige, ute i europa,USA och Japan.
Ja, i alla välutvecklade länder där nu utvecklingen av Smartphone mobiler och IT över huvudtaget gör att allt färre attraheras av tryckta nyheter och fakta i tryck.
http://futureexploration.net/Newspaper_Extinction_Timeline.pdf
Enligt denna profesi kommer papperstidningar vara utdöda i USA 2017 och i Sverige 2025 medan Danmark skall papperstindningarna vara utdöda år 2023.
Fast redan idag finns det ingen dansk tidning som har 100 000 prenumeranter.
Så, det verkliga RASET i upplagorna för tryckta nyheter kan mycket väl gå mycket snabbare än så.
Eller ta det faktum att 92% av Södra Cells export av drygt 2 miljoner ton barrsulfatmassa exporteras till tidnings- och tryckpapperstilvlerkare i Tyskland,Frnakrike och Italien.
Så, var kommer den volymökning i sveriges industriprodutkion ifrån som Du hävdar som argument för ny kärnkraftsproduktion i Sverige?
Rune, att vattenfall vill nyinvestera i kärnkraft är som att fråga varför Volvo vill ha fler motorvägar i Sverige.
Ett särintresse som givetvis vill att deras egen produktion skall öka.
Mikael, återkom med argument om vindkraftens uppbyggnad när dess produktion inte behöver subventioneras. Så länge produktionen subventioneras är vindkraft bara ett luftslott som kommer falla ihop inom sin tid då värderingar förändras.
Nej Mikael att trygga elförsörjningen är inget särintresse ,att man ev vill bygga nya reaktorer beror på att det är det bästa alternativet ekonomiskt ,miljömässigt och tekniskt.
Mikael, vi har över 90TWh fossila drivmedel som måste ersättas med förnybara drivmedel. Man räknar med att ca 10% av bilparken kommer att bestå av elbilar år 2020 så det kommer inte att räcka till. Då återstår det att man använder bl.a svartlut och skogsrester till att tillverka biodrivmedel och inte el.
Petter, du "glömmer" att verkningsgraden hos en bensinmotor är 25% jämfört med en elmotor som har en verkningsgrad på 90%.
http://elpaso.apogee.net/md/mfgeovr.asp
Verkningsgraden hos Dieselmotorer är runt 40% vilket skulle kunna öka till över 50% om tunga fordons Dieselmotor enbart drev en generator som i sin tur genererar el till nav elmotorer som den svenska Hybridskotaren El-Forest tillämpar i praktiken.
http://www.el-forest.se/
Lars, varken Basindustrins vindelbolag Vindin eller SCA+Statkrafts gemensamma investering i 490st. stora vindkraftverk i bolaget Vindkraftnorr är några "luftslott".
http://www.vindin.se/index.php/se/om-vindin.html
http://www.vindkraftnorr.se/
Rune, men svensk Skogsindustri (som är den största elförbrukaren inom den svenska Basindustrin med sina 21TWh av Basindustrins totala på 32TWh) vill förstås först försöka förmå samhället att stå för deras elbehov FÖRE att själv investera i samma teknologi som Holmen har gjort nyligen i Iggesundsbruk.
http://www.holmen.com/sv/Press/Pressmeddelandearkiv/Pressmeddelanden/Pre...
Där Holmen investerat i ny Sodapanna som skall generera högre ångtryck för att en Mottrycktsturbin skall kunna generera mer el.´
Samma teknologi som Holmen har investerat i Iggeundsbruk förordar Stiftelsen för Miljöstrategisk forksning är möjlig för den svenska Skogsindustrin i att kunna generera c:a 15TWh el.
http://www.mistra.org/forskning/genomfordforskning/svartlutsforgasning.4...
Se, särskilt följande stycke.
"Fortsatt teknisk utveckling på turbinteknik mot högre temperaturer uppskattas kunna ge ytterligare förbättringar så att den totala potentialen för elproduktion från svartlut på sikt motsvarar cirka 15 TWh/år. Motsvarande potential med avancerade sodapannor som genererar ånga med högre temperatur är ca 8 TWh/år."
Så, svensk Skogsindustri hejjar förstås på vattenfalls beslut i att vilja nyinvestera i kärnkraften.
FÖRE man själv investerar som nu Holmen har gjort i Iggesundsbruk.
Vilket visar på hur oansvariga branschförenignen Skogsindustrierna är, att det vill skjuta över ansvaret av elförsörjningen av deras produktionsenheter i Sverige på sveriges skattebetalare.
Framför att själva investera så att övriga pappersbruk borde följa Holmenägda Iggesundsbruks exempel.
Snälla Mikael sluta .
Du idioförklarar stora delar av världens kärnkraftssatsningar.
Alla har fel å du har rätt.
Ju mer du skriver på denna nyhetsbank ju mer tappar den sin seriösa prägel.
Suck..
Tjalle, jag använder mig av källhänvisningar som stödjer mina påståenden.
När kommer du själv med källhänvisningar?
Min "källa" är att det byggs kärnkraft överallt på denna planet.
Har alla fel och du har rätt ???
Tjalle, ta då och konkretisera dig, i vilka länder byggs det ny kärnkraftverk?
Svensk Basindustri har i vartfall inget behov av nya kärnrkaftverk och inte övriga Sverige heller eftersom vindkraften,Kraftvärmeverken byggs ut och energieffektiviseringar har en stor och inte fullt utnyttjad potential i Sverige.
Mikael: Ta o fråga tex Svenskt Näringsliv om det du skrev ovan... om huruvida basindustrin inte har behov av kärnkraft efter 2025...
Tack Mikael för att du stretar på! Dina argument håller långt längre än dina antagonisters!
Energieffektivisering och en stor satsning på förnybar elproduktion är framtiden men många grining gamla gubbar har väldigt svårt att köpa det! Debatten om kraftförsörjning och kärnkraft påminner lite om det svenska försvaret och gripen-planen, ingen vet vad vi ska med det till men man tror att det är viktigt att det finns där.
Fortsätt med dina inlägg med konkreta källor, jag läser dom alltid!
/Robin, Västerås
Mikael, det vore bra om du läste HELA mitt inlägg. Du kan inte förvänta dig att alla bilar kommer att vara elbilar i framtiden.
Biomassan kommer inte att räcka till att både ersätta oljan och kärnkraften. Vi måste ha fler alternativ som t.ex. vätgas för att bli fria från olja.
Oljeproduktion ger dessutom mycket större negativ påverkan på miljön och tar fler människoliv än kärnkraft. Därför bör vi fokusera på att avveckla oljan istället för kärnkraften.
Petter, jag har hört Volvo PV:s informationsdirektör en gång i Runan (Chalmers kårhus nya hörsal, nytt kårhus sedan 10 år tillbaka) i ett seminarium svara en äldre herre just om Vätgasdrift.
Där Volvo PV:s informationsdirektör talade om en rad nackdelar med Vätgsdrift särskilt lagringen av Vätgas.
Så, när inte ens ställföreträdare för bilidnustrin tror på Vätgasdrift, är det då så troligt att Vätgas någonsin blir ett alternativ?
Robin, tack för dina beundrande rader!
Men varför inte själv söka info och argumentera!
Sverige har ju tackvare sin omfattande Skogsindustri och skogsarealen på 23 miljoner hektar skog fantastiska möjligheter till både vindkraftverk mitt i skogen samt Bioenergi från skogsbruket.
För att inte tala om vad man kan göra med träcellulosan och dess restprodukter som Nordic Paper skall testa i samarbete med SP i Borås hos Nordic Paperägda Bäckhammars bruk:Algodling.
http://www.svt.se/2.33874/1.2609312/alger_kan_bli_olja
Precis som branschnyheter, tidigare har skrivit om vad Umeå Energi skall testa invid deras Kraftvärmeverk i Umeå.
http://www.branschnyheter.se/2011/11/ume-energis-algprojekt-uppm-rksamma...
Gäst, angående att fråga Svenskt Näringsliv om inte Basindustrin har något behov av kärnkraften efter 2025.
-Jag har fraktiskt skrivt ett brev i höstas till VD för Svenskt Näringsliv, Hr.Urban Bäckström i och med att han blev intervjuad i Svenska Dagbladet (jag läser dock Svenskan enbart på webben sedan snart 10 år tillbaka).
Då Urban Bäckström var intervjuad i Svenska Dagbladet eftersom han tidigare under hösten 2011 hade bjudit in de nya språkrören i Miljöpartiet Åsa Romson och Gustav Fridolin för samtal.
Där jag just skrev att jag har mailat robinwood om hur den svenska Skogsindustrin agiterar för att påverka Der offentliche meinung in nue Atomkraftwerke.
Robinwood är Jordens vänner i Tyskland.
Sedan skrev jag också till Hr.Urban Bäckström om att Ericsson förutspår 10-faldig expansion av mobildata till 2016 som Ericsson gick ut med i en pressrelease, bara ett par veckor före mitt brev till Hr.Urban Bäckström.
http://www.ericsson.com/news/1561267
Tar man det i kombination med vad WBA=Wireless Broadband Alliance som är mobiloperatörernas internationella organisation och Wifi Alliance har kommit överens om.
Att Wifi Roaming nätverk i Hotspots 2.0 (som denna Wifi Roaming standarde också kallas mer populärt för istället för IEEE 802.11u)
där Wifi nätverk i urban miljö (särskilt på mycket publika platser som köpgallerior,flygplatser,sjukhusområden,resecentra etc) skall avlasta 3G och 4G nätverk.
EAP-SIM Passpoint alltså SIM-kortet i alla mobiltelefoner,tablet pc etc skall stå för identifieringen i dessa Hotspot 2.0 nätverk.
Standarden för Wifi Roaming kommer att lanseras under 2013.
Där dagens utveckling inom mobiltelefonin med mobil data och särskilt video mellan mobila enheter spås av Ericsson öka 10-faldigt i världen mellan 2011-2016.
Något som kommer garanterat påskynda utvecklingen där allt färre attraheras av tryckta fakta och nyheter.
Sveriges omfattande export av tidnings- och tryckpapper kommer garanteras att decimeras allt eftersom av denna utveckling av digitala medier.
StoraEnso Kvarnsveden försöker ju minska sitt behov av tidningspapper genom introduktionen av Primapress tryckpapper.
Frågan är om detta förbättrade tryckpapper kommer att verkligen göra Kvarnsvedens produktion mer anpassad efter utvecklingen inom medier?
Samsung Mobile Display har redan tillverkat över 200 miljoner Amoled displayer och många fler kommer att tillverkas av denna "nya" skärmteknologi som Kodak ursprungligen uppfann 1979.
http://www.samsungvillage.com/blog/2012/06/samsungblog-samsung-mobile-di...
Och som har industrialiserats först nu mycket på grund av inväntande av att patent skall gå ut som prof.Sir.Richard Friend från Cambridge vars patent på polymera oled gick ut den 4 April 2010.
Samsung Mobile Display har nu under 2012 också startat produktion av Amoled displayer på flexibelt substrat under märket "Youm" upp till 10" storlek.
Första generationen "Youm" Amoled displayer kommer inte hamna i produkter som utnyttjar egenskapen med böjlig skärm.
Men 2:a generationens produkter kommer säkerligen utnyttja egneskapen att kunna böja skärmen som Amoled kan tillverkas på.
Samsung Mobile Display har valt amorf polyamid som substrat dels för att amorf polyamid har högre glastemperatur (har högre termisk tålighet) och är transparent i sig självt (som flertalet andra amorfa material är) som möjliggör att Amoled displayer kan vara delvis eller helt transparent i framtiden (när ingen spänning ligger på respektive subpixel eller pixel).
http://www.oled-info.com/technical-updates-samsungs-flexible-oled-program
Mikael varför spammar du inte emot andra kraftslag , de måste ju enligt din logik vara lika onödiga .
Lars, du har alltså inte några realistiska motargument då går det förstås bra med personangrepp i brist på annat.
"Mikael varför spammar du inte emot andra kraftslag , de måste ju enligt din logik vara lika onödiga ."
Vad i detta inlägget räknar du som personangrepp ? blandar du möjligen ihop dina åsikter med din person.
Jag stöder givetvis att kraftindustrin vill bygga ny modern baskraft.
Lars, att påstå att sakliga argument är "spam" är personangrepp eftersom det är ett pejorativ.
Du, stödjer kraftindustrin per automatik och vill ej höra talas om energieffektiviseringar.
-Jag skriver till Der Grüne och Robinwood.
Då det var folkopinionen i Tyskland imitten av 1980-talet som satte P för klorgasanvändningen för att tillverka vitt papper i de svneska pappersburken under 1980-talet.
Intressant Mikael. När Robin kom med direkta personangrepp på oliktänkande så tackade du för dom beundrande orden! Olika regler gäller visst beroende på vilken åsikt personen har.
Själv har jag inget emot energieffektiviseringar och vindkraft, men ditt ständiga hat mot svensk industri (t ex producenter av tidningspapper) som upprepas i tråd efter tråd börjar anta absurda proportioner. Eller få karaktären av spam, som Rune var inne på.
Andreas, jag är dock av den meningen att Svensk Skogsindustri försöker påverka opionen före att själv göra något åt saken som Södra Cell,Aspabruk och nu iggesundsbruk har gjort.
Skogsindustrin har så uppenbart påverkat folkopinionen att de som inte vill ta intryck av akademisk forskning inom energieffektiviseringar inom Skogsindustrin och dess institutioner benämner motargument för "Spam" när det handlar om sakliga argument.
Då det är Skogsindustrin som är den största elförbrukaren i den svenska Basindustrin så är det de som har det största ansvaret i vilken syn de har på sin egen verksamhet vs vad samhället skall stå för.
Vilket svammel.......*puh*
Skriv ny kommentar