Svenska Kraftnät vill höja avgift
Publicerad: tors, 2012-06-28 14:33- Kommentarer 5
- Gillar 3
Räkna med lite dyrare el kommande år. En prognos från Svenska Kraftnät visar att den så kallade effektavgiften i stamnätstariffen måste höjas med 6,2 procent nästa år, med 7,3 procent 2014 och med 17,7 procent 2015. Orsaken är stora investeringar i stamnätet. I pengar räknat innebär det en ökad kostnad på 0,5 öre per kilowattimmar för en genomsnittlig elkund.
För den andra delen av stamnätstariffen, den så kallade energiavgiften, spås en sänkning under de kommande tre åren.
(TT)































Kommentarer (5)
Nu är det väl så att elen inte blir dyrare för det. Det är nätavgifterna som ökar.
Håll reda på begreppen.
Det är väl vindkraften igen som kostar oss pengar.
Lars, Svenska Kraftnät har beställt av ABB en HVDC Lightförbindelse i projektet Sydvästlänken både för att norsk vattenrkaftsel skall kunna utgöra balanskraft för vindkraftverksutbyggnationen i södra Sverige.
Men elnätet i södra Sverige behöver ändå förstärkas vilket inte minst märktes under orkanen Gudrun natten mellan 8-9 Januari 2005 där särskilt Kronobergs läns granbestånd blev till stora delar nedblåst och som även drog ner en massa luftledningar i Kronobergs län.
Hej Lars. Du har så rätt så. Detta pga den expansiva vindkraftsutbyggnaden som vi gör i Sverige. Mikael från Göteborg verkar heller inte fatta att den största vindkraftsutbyggnaden faktiskt görs i norra Sverige. Den är fruktansvär ineffektivt och kostsamt då både vindkraftpoducenten får sämre betalt samt att vi är tvingade att göra omfattande investeringar i stamnätet för att trycka produktionen söderöver.
Sen kommer såklart Mikael med sina vanliga tramsiga kommentarer. vad har orkanen Gudrun med saken att göra? Du är väl inte så korkad att du tror att sydvästlänken hade minskat antal avbrott??
Jag var personligen med och byggde upp elnätet efter Gudrun i Kronoberg stamnätet var intakt.
Skriv ny kommentar