Du är här:
Klartecken för atomreaktorer i USA
Publicerad: fre, 2012-02-10 09:08
Grönt ljus för två nya reaktorer i Georgia
USA gav på torsdagen grönt ljus för nya kärnkraftsreaktorer, de första sedan 1978. Myndigheten Nuclear Regulatory Commission (NRC) godkände byggandet av två nya tryckvattenreaktorer vid Southern Companys anläggning i Vogtle, Georgia.
Reaktorerna, av typ Westinghouse-Toshiba A1000, har försenats av katastroferna i Japan i mars. NRC:s ordförande Gregory Jaczko uppges ha varit emot beslutet.
I South Carolina finns planer på reaktorer av samma typ.
(TT-AFP)


































Kommentarer (2)
Sen den hemska olyckan i Harrisburg där ingen mänska kom till skada så har man hitils i USA mest byggt kol och naturgas kraftverk .
Lars nu får vi se på helheten USA är dem som förbrukar olja mest i hela världen deras olja kommer oftast ifrån arab länderna. Först så är det massiv arbetslöshet i USA för dem projekten så kommer det att skapas jobb sedan när reaktorerna producerar mycket el. Jag vet att en dag så vill amerikanerna vara fri ifrån olja och genom att bygga nytt och moderna anläggningar så kan forskare och affärsmän utveckla ett samarbete vilket gör att vi går framåt i utvecklingen. Kanske det även kan spridas till omvärlden så att vi får ta del av det. I Sverige så har vi fantastiska förutsättningar att bli bättre men pga av lagar vilket jag tycker är bra kan vi inte utvecklas på samma sätt
Skriv ny kommentar