Tomas Kåberger lämnar Energimyndigheten
Publicerad: tors, 2011-08-18 10:00- Kommentarer 1
- Gillar 1
Generaldirektör Tomas Kåberger lämnar Energimyndigheten och blir styrelseordförande i nybildade Japan Renewable Energy Foundation.
– Japan har stora utmaningar och starka drivkrafter att lyckas. Därför vill jag gärna åta mig detta uppdrag, och har bett regeringen om entledigande från min tjänst på Energimyndigheten, säger Tomas Kåberger.
Tomas Kåbergers erfarenhet från arbetet med liknande frågor i de nordiska och europeiska länderna, är relevant för den japanska stiftelsen. Parallellt med ordförandeuppdraget i Japan Renewable Energy Foundation kommer Tomas Kåberger delar av året arbeta med forskning och nyttiggörande av energiforskningsresultat vid Chalmers Tekniska Högskola i Göteborg.
Regeringen väntas fatta beslutet om entledigande av Tomas Kåberger under denna vecka.
































Kommentarer (1)
Särskilt intressant, nu när kärnkraftens renäsans har blivit avbruten för Japans del efter Fukushimahaveriet.
Japan är redan idag med företaget Sharp världens största producent av kiselbaserade solceller.
Efter Fukushimahaveriet har Hitachi-Toshiba-Mitsubishi aviserat att de skall inte längre fokusera sina forskningsansträngningar på kärnteknik utan på förnyelsebara energikällor och Digital Power som är förutsättningen för Smart Grids.
I allt detta skall det ses att Tomas Kåberger blir chef för en ny japansk Stiftelse som skall fokusera Japans forskning inom energiområdet på förnyelsebara energikällor och Digital Power.
Skriv ny kommentar