Ja till kraftvärmeverk i Brista
Publicerad: ons, 2010-05-12 12:44- Kommentarer 1
- Gillar 4
Torsdagen den 29 april fick Fortum positivt besked från miljödomstolen för den planerade utbyggnaden av kraftvärmeanläggningen i Brista norr om Stockholm. När den planerade avfallseldade anläggningen är på plats år 2013 kommer den producera 490 GWh värme och 150 GWh el per år.
– Avfall ska i första hand återvinnas, men det finns gränser hur länge det är möjligt. När det inte längre går att återvinna fibern, eller uppgradera plasten för ännu en produktcykel. Då är det bästa att återföra den energi som finns i avfallet till samhället och då minska behovet av ändliga energiråvaror. Genom avfallsförbränningen i Brista använder vi energi som annars skulle ha gått förlorad, säger säger Ulf Wikström, miljöchef på Fortum Värme i ett pressmeddelande.
Under de närmaste tio åren planerar Fortum att investera i storleksordningen 15 miljarder kronor i ny uthållig kraftvärme i Stockholmsområdet. Fortum ska minska utsläppen från fjärrvärmeproduktionen i Stockholm och öka elproduktionen, samtidigt som andelen förnybara bränslen ökar.
– Även om satsningen i Brista kommer att minska utsläppen lokalt i Stockholm, så är den viktigaste effekten den klimatnytta projektet ger globalt. När vi till år 2020 fördubblar produktionen av el framställd med mycket låga utsläpp i Stockholm, så kan den elen tränga undan den el som är producerad med miljömässigt sämre teknik på andra platser, Det kan innebära minskade utsläpp med så mycket som 1 000 000 ton CO2 per år, säger Ulf Wikström.
Den nya produktionsenheten vid Brista ska kopplas till det befintliga fjärrvärmenätet, som försörjer kunder norr och väster om Stockholm.
Mängden hushållsavfall har ökat de senaste åren, vilket ställer högre krav på en effektiv avfallshantering. Det avfallseldade kraftvärmeverket i Brista ska kunna ta hand om 240 000 ton avfall per år, både hushållsavfall och verksamhetsavfall.
I september 2010 kommer AB Fortum Värme samägt med Stockholms stad formellt besluta om nybyggnationen.


































Kommentarer (1)
Ju fler av Sverige städer som investerar i Fjärrvärmekraftverk ju mindre kraft kommer att krävas av elsystemet i stort.
Idag används 42TWh el för uppvärmning av lokaler och bostadsfastigheter med alltfler lokala investeringar i Fjärrkraftvärmeverk kommer vi inom 10 år ha radikalt minskat behovet av de 42TWh el för uppvärmning av lokaler och bostadsfastigheter.
Fjärrvärmekraftverken runt om i Sverige producerar både den 140 gradiga ångan (som temperaturen är ut direkt från kraftvärmeverken) och åtskilliga GWh grön el i sin produktion vilket resulterar i att de lokala förutsättningar för att kunna bli i det stora hela självförsörjande på uppvärmning genom Fjärrvärme till alla anslutna fastigheter och kraftigt reducera behovet av köpt el från elproducenter i andra delar av landet minskas.Något som på 10 års sikt kommer att minska behovet av stora kraftprojekt som nya kärnkraft.
Bioenergin kommer också att RÄDDA den SVENSK SKOGSINDUSTRIN då den kommer att utsättas för allt större konkurrens i både den tekniska utvecklingen i allt färre attraheras av nyheter i tryck framför medier via webben och nya konkurrensländer som Brasilien och Ryssland (de sistnämnda vad gäller billig produktion av pappersmassa).
Norsk,Svensk och Finsk skogsindustri är extremt beroende i sin export av tidnings- och tryckpapper.
Norske Skog är (enligt deras hemsida) Världens näst största tillverkare av tidningspapper,StoraEnso är europas största tillverka av tidningspapper och StoraEnso i Finland är de största tillverkarna av tryckpapper (journalpapper till magasin/tidskrifter).
Men för produktion av träpellets eller träspån (som biprodukt från sågverk) krävs det inga nya kärnkraftverk för utan den svenska skogsindustrins behov av kraft kommer snarare att minskas under de kommande 10 åren till följd av den tekniska utvecklingen och nya konkurrensländer som Brasilien.
Den svenska skogsindustrin med alla dess pappersbruk som tillverkar tidnings- och tryckpapper kommer också att bli Sverige kommande stora krisbransch där åtskilliga 1000-tals anställda kommer att drabbas av arbetsbrist.
Skriv ny kommentar