Ikea satsar på solceller
Publicerad: tors, 2010-04-29 13:39- Kommentarer 2
- Gillar 5
Inom fem år ska 150 av Ikeas tak vara täckta av solpaneler, berättar Ikeas globala miljöchef Thomas Bergmark på mässan Globe Forum, som hölls i Stockholm den 28-29 april. Dessa kommer tillsammans att generera 150-200MW, ungefär lika mycket som räcker till 60 000 hushåll. Som en del i sitt hållbarhetsprogram satsar de på foto-volt-teknologi, det vill säga solpaneler.
Satsningen har redan påbörjats i fem länder: Spanien, Frankrike, Tyskland, Italien och Tjeckien, där 45 Ikea-tak kommer att täckas med solpaneler redan i år. Sverige är ett av de länder som kommer att få något, eller några Ikea-tak täckta inom fem år.
– Hur stor satsningen blir i Sverige kan jag inte säga. Först och främst tittar vi på var det lämpar sig att bygga solpaneler, vilket är en fråga om hur marknaden ser ut i olika länder, var distributörer kan tänka sig att satsa och så vidare, säger Thomas Bergmark.
Som ett led i satsningen på solpaneler kommer Ikea att inom fem år i mindre skala också börja sälja produkter med solpanelslösningar till sina konsumenter.


































Kommentarer (2)
Man brukar göra en distinktion mellan Solpaneler och Solceller.
Solpaneler är värmeackumulatorer där vatten med karboratorsprit i rinner i ledningar i paneler som är mörka för att absorbera så mycket solvärme som möjligt.Vattnet i ledningen i solpanelen är kopplade till en värmeackumulatortank som innehåller 2-3 kubikmeter vatten där värmen ackumuleras, solpanelsystemet drivs av en pump.
Solpanaler används för att värma vatten i hushåll och i större fastigheter kan de vara anslutna till lokalt fjärrvärmenät.
Medan Solceller är photovoltaic paneler där solljusets strålar (fotonerna) absorberas i materialet som kan antingen vara solitt kisel eller som tunnfilmssolceller som är en kombination av ovanliga jordartsmetaller som bara består av några mikrometer tunt lager deponerat på glassubstrat.
Solceller är halvledare som skapar en krets därav är både kiselbaserade och tunnfilmssolceller dopade med n (negativ pol)och p (positiv pol) material.
http://science.howstuffworks.com/solar-cell2.htm
Det finns tre intressanta nyheter inom kiselbaserade solceller.
Ta norska Elkem (en del av Orkla koncernen) som nyligen aviserade att de har utvecklat sin process att tillverka kiselbaserade solceller mycket mer eleffektivt än vad som idag är brukligt i branschen:
http://www.elkem.com/eway/default.aspx?pid=242&trg=Main_7127&Main_7127=7...
2008 lanserade optoforskare vid Harvard University att de har lyckats utveckla kisel vars yta är svartfärgat då de har behandlat kiselwafern med laserljus i en tryckkammare där het svavelhaltig gas finns under högt tryck.
http://www.technologyreview.com/energy/21611/
Tyvärr så fungerar inte länken till avknoppningsföretaget SiOnyx, i artikeln.
Så se istället på:
www.sionyx.com
Fast på detta Harvard-avknoppningsföretag står ytterst lite om deras Black silicon teknologi.
Men SiOnyx Black silicon eller Svarta kisel har visat sig svårt att kunna industrialisera, göra till massprodukt.
Så nu har SiOnyx istället utvecklat Pink eller rosafärgat kisel.
http://www.technologyreview.com/computing/22975/?a=f
Ytterligare ett amerikanskt företag Invisage Inc. vars Quantum Film teknologi som främst är avsedd för tillverkare av bildsensorer så att dessa skall kunna tillverkas med högre bildkänslighet utan att de måste innehålla fler Megapixel (som leder till ökad mängd brus=störningar när linjemönstret i sensorerna ligger allt tätare varandra).
Men Quantum Film teknologin skall även kunna appliceras i framtiden till tillverkning av solceller enligt Invisage Inc.
http://www.invisageinc.com/page.aspx?cont=Applications
Se sista stycket, Future solutions.
IKEA skulle kunna bli med denna satsning ett sol-Elbolag i Sverige.
Eller varför inte införa att deras hyrlastbilar är eldrivna?
I Storbrittanien är IKEA en virtuell mobil telefonoperatör,
något sådant har vi ännu ej sett i Sverige.
Skriv ny kommentar