Rekordnivå för etanolbilar
Publicerad: mån, 2007-12-03 11:56– Det är en bra start och vi räknar med dagens markandsförutsättningar nå en miljon till senast 2015. Det gör att vi bör klara EU målen tio procent förnybara drivmedel inom transportsektorn till 2020 med råge, säger Per Carstedt, ordförande i BioAlcohol Fuel Foundation, i ett pressmeddelande.
Försäljningen av etanolbilar ökade med 75 procent i november jämfört med samma månad 2006. Hittills i år har det sålts 31 054 nya etanolbilar.
Nästa område för snabb utveckling är stadsbussar, sopbilar och tyngre distributionsfordon som redan idag kan beställas med anpassade etanolmotorer vilka är lika energieffektiva som motsvarande dieselmotor och förutom att de körs på enbart förnybart drivmedel som minskar de även de mycket hälsofarliga utsläppen av partiklar och kväveoxider.












































Kommentarer (0)
Skriv ny kommentar